لطفا منتظر بمانید

مزایای استفاده از لیزر برای دکوراسیون کاشی

تاریخ ثبت :1396/12/07
ناشر : شرکت بین المللی پرسناژ
مزایای استفاده از لیزر برای دکوراسیون کاشی

دستگاه لیزر CO2 برای ایجاد حک بر روی سرامیک بسیار مناسب به نظر می‌رسد. این دستگاه با دقت و ظرافت بسیار بالا توانایی ایجاد زیباترین اشکال را بر روی سرامیک دارد. صنایعی چون صنعت مد و دکوراسیون داخلی به لحاظ ماهیت رقابتی که دارند همواره در پی یافتن روش‌هایی نوین برای تولید محصولات و ایده‌های نو می‌باشند. به عبارتی، این صنایع دائما در حال تولید محصولات و مدل‌هایی جدید و عرضه آن به بازار هستند. در چنین شرایطی که روزبه روز تقاضا برای محصولات خاص و جدید بیشتر می‌شود، خلاقیت طراحان و توانایی آنان در خلق محصولات جدید نیز اهمیت بیشتری پیدا کرده است. 
پیدایش دستگاه لیزر، طراحان را در تمامی عرصه ها برای رسیدن به اهداف و ایده‌های نوآورانه‌ شان یاری رسانده است. همانطور که گفته شد، یکی از موارد استفاده از لیزر CO2 ایجاد حک بر روی سرامیک می‌باشد. اما تا پیش از استفاده از لیزر در حکاکی بر روی سرامیک، از روش‌های چاپ سنتی برای این کار استفاده می‌شد. این روش‌ها را می‌توان عمدتاً شامل چاپ سیلک اسکرین (Screen Printing) دانست. روش‌های سنتی با محدودیت‌هایی همراه بودند که عبارتند از:
-بازده پایین
-زمان‌بر بودن
-احتمال از بین رفتن محصول حین انجام عملیات
-وجود الگوهای تکراری
-برنامه‌ریزی تولید بدون انعطاف
-مناسب برای کاشی‌های مسطح

مزایای استفاده از لیزر برای دکوراسیون کاشی

لیزر با قابلیت و انعطاف  بالایی که دارد، قطعا می‌تواند بر تمام محدودیت‌های روش سنتی حکاکی چیره شود. به خصوص در حکاکی بر روی سرامیک، استفاده از دستگاه برش لیزری، یکی از بهترین  و مطمئن‌ترین راه‌ها به نظر می‌رسد. همانطور که پیش‌تر گفته شد، این تکنولوژی علاوه بر خدماتی که در فرایند تولید ارائه می‌دهد با باز کردن فضا برای طراحان جهت خلق ایده‌های نو موجب متحول شدن صنعت مد و دکوراسیون داخلی شده است.
 تکنولوژی لیزر در عین حال که موجب صرفه جویی منابع می‌شود، دستیابی به محصولاتی با کیفیت و استانداردهای کیفیتی بالا را فراهم کرده است. طی این فرایند، لیزر به طور مستقیم با متریال تماس برقرار نمی‌کند که موجب حفظ محصول و آسیب نزدن به آن می‌شود. 
به طور کلی، حکاکی با استفاده از لیزر CO2 بر روی سرامیک بر اساس زدودن یک لایه سطحی از روی آن می‌باشد. این فرایند شامل شامل 3 مولفه اصلی می‌باشد:  
1-منبع لیزر CO2
2-هد اسکن کننده
3-نرم افزار کنترل کننده
نرم افزار کنترل لیزر، دستیابی به درجه ای از کنترل و جزئیات سطح سرامیک را فراهم می کند که توسط روش های دیگر امکان پذیر نبوده است. در ادامه تعدادی از مزایای اصلی استفاده از لیزر در صنعت دکوراسیون داخلی و به خصوص حکاکی  بر روی سرامیک آورده شده است:
1-اجرای خطوط کاملا واضح و مشخص: 
با استفاده از تکنولوژی لیزر می‌توان خطوطی واضح و زیبا بر روی سرامیک و کاشی حک نمود. خطوطی که با روش‌های قدیمی قابل اجرا نبوده است. 
2-قابلیت اجرای زوایای کوچک:
از آن جایی که تلورانس ابعادی این فرایند بسیار کم است، اجرای طرح‌هایی با زوایای پیچیده و خطوط درهم نیز ممکن به نظر می‌رسد.
3-ایجاد طرح‌های با کیفیت:
با تغییر در تنظیمات لیزر مانند قدرت و سرعت، امکان ایجاد طیف وسیعی از سایه بر روی سرامیک فراهم می‌شود. این امر موجب می‌شود تا طرح نهایی کیفیتی شبیه به عکس پیدا کند.
4-تولید نمونه‌های جدید با سرعت بالا:
حکاکی بر روی سرامیک با استفاده از لیزر از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار می‌باشد و صنایع مد و دکوراسیون داخلی را در ساخت نمونه‌های جدید و با سرعت بالا یاری می‌کند.