لطفا منتظر بمانید

استفاده از لیزر برای افزایش سرعت اتومبیلهای خودکار

تاریخ ثبت :1395/12/24
ناشر : شرکت بین المللی پرسناژ
استفاده از لیزر برای افزایش سرعت اتومبیلهای خودکار استفاده از لیزر برای افزایش سرعت خوردرو ها، فناوری نوینی است. چشم اتومبیل خودکار لیدار نامیده میشود. لیدار تلفیقی از نور و رادار است. در اصل سنسورهای این وسیله، محیط پیرامون خود را توسط تاباندن نور بر روی اجسام و اندازه گیری زمان مورد نیاز برای برگشت آن برسی میکنند. اتومبیلهای امروزی که از سیستم لیدار استفاده میکنند بسیار پرهزینه و بزرگ هستند. برای مثال شرکت گوگل از لیدارهای ۸۰هزار دلاری برای طرحهای اخیرش استفاده کرد. اما محققین در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی گونه ای از لیزر را تولید کرده اند که میتواند به میزان بسیار زیادی سایز، وزن، هزینه و میزان مصرف انرژی را در لیدارها کاهش دهد. لیدار بصورت دائم، طول موج لیزر را تغییر میدهد.
لذا سنسور آن میتواند نوری را که به شی برخورد و به سنسور برمیگردد، تشخیص دهد. تغییرات چنین طول موجی نیازمند قراردادن یک آئینه دقیق یا گاهی چندین آئینه میباشد. معمولا یک وسیله الکتریکی مجزا این آئینه ها را به عقب و جلو حرکت میدهد. اما در دانشگاه برکلی، محققین یک گزینه دیگر را ابداع کرده اند. آنها میتوانند آئینه ها را همراه خود لیزر حرکت دهند. لیزر به صورت اتوماتیک میتواند جای آئینه ها را تغییر دهد. در نتیجه نیازی به وسیله الکتریکی خارجی نیست. سنسور کوچکتر و سبک تر شده و انرژی کمتری مصرف میکند.
لیزر میتواند با آئینه ها ادغام شود و با باتری AA کار کند. اتومبیل خودکار طراحی شده توسط شرکت گوگل. لیدار بر روی سقف این اتومبیل تعبیه شده است تا محیط پیرامون خود را بررسی کند.