آخرین مطالب
برچسب ها

انواع حکاکی لیزری فلزات

1398/11/13 | تعداد نظرات :0
انواع حکاکی لیزری فلزات

انواع حکاکی لیزری روی فلزات

سیستم لیزر فایبر طیف وسیعی از گزینه ها را به منظور ارائه بهترین و مناسب ترین نوع مواد حکاکی شده، پیشنهاد می دهد. فرایند اصلی حکاکی لیزری شامل این است که پرتو لیزر، مواد را از سطح یک جسم بخار می کند. این حکاکی و مارک زنی لیزری اغلب به علت شکل پرتو، به صورت تورفتگی مخروطی شکل است. عبور چندگانه پرتو از طریق این سیستم می تواند حکاکی لیزری عمیقی ایجاد کند، که احتمال اینکه اثر حک لیزری در شرایط سخت محیطی فرسوده و پاک شود را از بین می برد. در نظر داشته باشید نکات مهم هنگام حکاکی لیزری فلزات را در هر نوع از حکاکی باید رعایت نمایید تا بتوانید بهترین نتیجه را دریافت کنید.

Ablation (فرسایش) شبیه به روش حکاکی است، و اغلب با از بین بردن پوشش روی متریال همراه برای نمایش لایه زیرین متریال است. Ablation (فرسایش) روی فلزات روکش پودری انجام داد.
نوع دیگری از حکاکی، آنیلینگ (Annealing) است که می تواند با گرم کردن سطح یک جسم ایجاد شود. در روش پختن فلزات بصورت حرارت زیاد دادن و بعد سرد کردن، یک لایه اکسید دائمی که در معرض دمای زیاد ایجاد شده که حکاکی با کنتراست بالا، بدون تغییر در سطح نهایی باقی می گذارد.
روش Foaming سطح ماده را ذوب می کند تا حباب های گازی که در اثر خنک شدن مواد ایجاد می شود را تولید کند، به عبارت دیگر، تولید با نتیجه ای بهتر و مطلوب تر. به سرعت سطح فلز را گرم کنید تا رنگ آن تغییر کند. با این روش پرداختکاری، صیقلی کردن فلز انجام می شود که در نتیجه سطح نهایی فلز مانند آینه، صیقلی می شود. آنیلینگ (Annealing) روی فلزات با سطح بالای کربن و اکسید فلز مانند آلیاژهای فولادی، آهن، تیتانیوم و سایر موارد دیگر کار می کند همانند حکاکی حروف بر روی فلزات.  روش Foaming به طور معمول در پلاستیک ها استفاده می شود، اگرچه با این روش می توان روی استینلس استیل هم مارک گذاری انجام داد. پرداخت کاری و صیقلی کردن تقریباً روی هر فلزی قابل انجام است. البته در فلزات تیره تر و مات بیشترین کنتراست بدست می آید.

نکات ضروری در خصوص متریال

با انجام تنظیمات در سرعت، قدرت، فرکانس و تمرکز لیزر، می توان استینلس استیل را به روش های مختلف مانند annealing ،etching و polishing حکاکی کرد. مارک لیزر فایبر روی آلومینیوم غالباً می تواند در مقایسه با لیزر CO2 درخشندگی بالاتری داشته باشد. از این نوع اکثراً برای علامت گذاری به روش حکاکی روی فلزات استفاده می کنند.

با این وجود حکاکی آلومینیوم خاص به کنتراست کمتر منجر می شود زیرا لیزر فایبر سایه هایی از خاکستری ایجاد می کند، نه سایه های سیاه. با این حال، ترکیب حکاکی عمیق با اکسید کننده ها یا پر کردن رنگ می تواند برای تولید حک سیاه روی آلومینیوم استفاده شود. برای حکاکی تیتانیوم باید ملاحظات مشابه آلومینیوم در نظر گرفته شود زیرا لیزر تمایل دارد سایه هایی از خاکستری روشن تا خاکستری بسیار تیره ایجاد کند. با این وجود، بسته به نوع آلیاژ، با تنظیم فرکانس می توان حکاکی با تن های مختلف از رنگ مشکلی را بدست آورد.

در نهایت لازم به ذکر است، دستگاه های لیزر دارای دو منبع، می توانند به شرکتهایی که از لحاظ بودجه یا فضا محدودیت دارند، اجازه دهند تا تطبیق پذیری و قابلیت های خود را افزایش دهند. با این حال باید توجه داشت که یک مشکل وجود دارد: وقتی یکی از سیستم های لیزر در حال استفاده است، دیگری غیرقابل استفاده می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص حکاکی و برش فلزات توسط دستگاه های لیزر، با کارشناسان حرفه ای شرکت بین المللی پرسناژ تماس بگیرید. 

دیدگاه ها
0
ثبت دیدگاه