لطفا منتظر بمانید

برش لیزری: مقایسه استینلس استیل با کربن استیل

25 مرداد ، 1399
شرکت بین المللی پرسناژ
0 کامنت

استیل به عنوان جزیی اصلی  در ساختمان ها، زیرساخت ها، حمل و نقل، ماشین آلات، لوازم و ... مورد استفاده قرار می گیرد. طبق اعلام انجمن جهانی استیل، بیش از 3500 نوع از انواع فلزات مختلف وجود دارد که هر کدام خصوصیات فیزیکی، شیمیایی و محیطی خاص خود را دارند.

هنگامی که در مورد فولاد صحبت می شود، تفاوت کربن استیل و استینلس استیل به میان می آید. در این مقاله اطلاعاتی را در این خصوص در اختیارتان قرار خواهیم داد.

فولاد چیست؟

در گذشته آلیاژی از آهن و کربن را فولاد توصیف می کردند ولی امروزه فولاد ماده ای است که میزان آهن در آن از عناصر دیگر بیشتر وعموما میزان کربن آن کمتر از ۲ درصد می باشد را فولاد تعریف می کنند. ۲ درصد کربن، مرز بین فولاد و چدن است و ممکن است تعداد محدودی از فولادهای کروم دار بیش از دو درصد کربن داشته باشند.

مقایسه استینلس استیل با کربن استیلمقایسه استینلس استیل با کربن استیل

ساختار فولاد چگونه است؟

برای درک بهتر از فولاد، بهتر است با ساختار فولاد آشنا شویم. فلز فولاد از آلیاژ آهن تولید می شود که با تغییر میزان کربن در فولاد، استینلس استیل یا کربن استیل تولید می شود.جالب از که بدانید فولاد از دو روش متفاوت به دست می آید. روش خمیری و روش ذوب که روش ذوب از روش خمیری متداول تر است.

با انتخاب بسیاری از برنامه ها و طیف گسترده ای از برنامه ها، عاقلانه است که تفاوت ها و کاربردهای استینلس استیل و کربن استیل را بدانید. در حالی که اشکال زیادی از استیل با کارهایی مانند CR4 ، گالوانیزه ، S275 و S355 وجود دارد، کربن استیل و غیر کربن استیل دو فلز برتر تولید شده هستند.

ساختار فولاد چگونه استساختار فولاد به چه شکل است

تفاوت اصلی بین استینلس استیل با کربن استیل چیست؟

تفاوت اصلی بین استیل، از جمله استینلس استیل و کربن استیل، توسط مواد آلیاژی آن ها، یعنی ترکیب عناصر ترکیب شده برای تشکیل ماده فلزی حاصل می شود. این موارد باعث تفاوت در خصوصیات فلزی از جمله مقاومت و وزن می شود.

کربن استیل حاوی کربن به عنوان آلیاژ اصلی است ، در حالی که استینلس استیل حاوی کروم است .در حالی که این دو فلز به خودی خود قوی هستند، استینلس استیل به لطف کروم حدود 200 برابر نسبت به کربن استیل در برابر خوردگی مقاوم است. هر دو متریال مزایای مختص به خود را دارند و در کنار هم می توانند تمام بخش های کوچک و بزرگ در پروژه ها را ساپورت کنند.

کربن استیل در چه مواردی استفاده می شود؟

کربن استیل رایج ترین ماده است و روشی بسیار متنوع و مقرون به صرفه می باشد و راهی ساده برای ساخت فلز ارائه می دهد. کربن استیل متریالی عالی برای پروژه های با حجم بالا  که در آن قطعات مورد نیاز است. از آنجا که کربن استیل ماده ای انعطاف پذیری نسبت به سایر اشکال استیل است، ساخت آن را نسبت به فلزات سنگین آسان تر می کند. از این رو کربن استیل برای پروژه های ساختمانی و مهندسی مانند ساخت دودکش ها، آج پله ها، صفحات پایه، پارتیشن های فلزی، طرح های سر در فروشگاه ها و مجسم سازی مناسب است.

ممکن است برای بعضی سوال پیش آید که چرا فلزی ضعیف تر از فلز بسیار قوی تر انتخاب می کنید؟ در جواب باید گفت استفاده از فلز ضخیم تر و سنگین تر، مخصوصاً برای اشیاء کوچکتر یا اقلامی که باید حمل شوند، می تواند ناکارآمد و غیر عملی باشد. بنابراین ، کربن استیل به ترتیب فلز قوی است که می تواند با وزن سبک تر، راه حلی برای طیف گسترده ای از پروژه ها را فراهم می کند. همچنین، کربن استیل در برابر گرما بسیار مقاوم است و از آن به عنوان فلزی عالی برای تجهیزات هدایت گرما و صنایعی مانند صنایع مهندسی، خودرو و هوافضا تبدیل می کند.

موارد استفاده از کربن استیلموارد استفاده از کربن استیل

استینلس استیل در چه مواردی استفاده می شود؟

دومین فلز محبوب استینلس استیل (استیل ضدزنگ) است که به دلیل استحکام عالی، انعطاف پذیری و مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ زدگی بیشترین کاربرد را در کارهای ساختمانی و مهندسی  دارد. استینلس استیل فلزی ایده آل برای ساخت و ساز و پروژه های معماری فضای باز می باشد، استینلس استیل فلزی بسیار مقاوم است که قابل استفاده برای مواردی نظیر ساخت ریل، علائم و نشانه های شهری و ... می باشد.

یکی دیگر از مزایای استینلس استیل ، همانطور که از نام آن مشخص می باشد این است که لک نمی شود و فلزی است که به راحتی استریل می شود. برای فضاهایی نظیر پزشکی،کیترینگ و پذیرایی و محیط های آموزش که می بایست مسایل بهداشتی را رعایت کنند، مناسب است. فرقی نمی کند که این یک میز کار، چرخ دستی، یا سینک ظرفشویی آشپزخانه باشد، استینلس استیل می تواند در هر فضای کاری بدرخشد.

موارد استفاده از استینلس استیلموارد استفاده از استینلس استیل

برش لیزر استینلس استیل

از آنجا که ورق های استینلس استیل گران می باشد، توصیه می شود برای برش ورق استیل از روش برش لیزری استفاده شود. استفاده از پازهای خنثی مانند نیروژن در برش لیزر، باعث عدم ایجاد پلیسه یا به عبارت دیگر باعث عدم اکسید شدن در محل برش می شود و در صنعت پزشکی، زیورآلات و غذایی بسیار پرکاربرد و ضروری می باشد. دقت بالای برش لیزر و کاهش اکسیده شدن از محاسن دستگاه برش لیزر فلزات می باشد.

برش لیزر استینلس استیلبرش لیزر استینلس استیل

مزایای برش لیزر استیل

استفاده از دستگاه برش لیزر استیل محاسن بسیاری دارد. با استفاده از لیزر برش فلزات قادر خواهید بود انواع طرح های ساده و پیچیده را با دقت و کیفیت عالی، سرعت بالا اجرا کرد. کمترین ضایعات و پرتی، تولید قطعات مشابه و با ضخامت های یکسان و به صورت همزمان، بالا بودن کیفیت لبه برش از دیگر مزایای برش لیزر استیل می باشد. نداشتن پلیسه یا به اصطلاح رنجه هنگام برش لیزری استیل، کیفیت بالا و بی نظیر لبه برش لیزر بدون اکسید شدن و زاویه، دقت ثابت در تکرار لیزر برش، قابلیت برش لیزر انواع طرح های هندسی، انعطاف پذیری، پیاده سازی و عدم محدودیت لیزر برش طرح های پیچیده به منظور استفاده در قطعات پزشکی و مهندسی از دیگر مزایای برش لیزر فلزات می باشد.

مزایای برش لیزر استیلمزایای برش لیزر استیل

قیمت برش لیزر استیل

از آنجا که استفاده از دستگاه لیزر برش باعث صرفه جویی در هزینه های ساخت قالب، افزایش سرعت تولید، کیفیت بالای ساخت می شود در نتیجه  کاهش چشمگیر قیمتها در تولید صنعتی را در بر خواهد داشت.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران