آخرین مطالب
برچسب ها

حک و برش لیزری در مقایسه با چاپ سه بعدی

1399/06/12 | تعداد نظرات :0
حک و برش لیزری در مقایسه با چاپ سه بعدی

چاپ سه بعدی چیست؟

چاپ سه بعدی که به عنوان ساخت مواد افزودنی شناخته می شود، فرایندی است که اشیاء سه بعدی از طریق تشکیل لایه هایی از مواد که در روی یکدیگر قرار می گیرند ایجاد می شوند. توسط پرینت سه بعدی، اشیاء با استفاده از نرم افزار طراحی (CAD) و به کمک کامپیوتر تقریباً به هر شکلی قابل ساختن هستند. بسته به اندازه و قابلیت چاپگر، اشیاء می توانند از اندازه بسیار کوچک تا کل ساختمان متفاوت باشند. مزایای تولید چاپ سه بعدی فقط این نیست که این روند در مقایسه با تولید سنتی بسیار سریع است، بلکه از مزایای دیگر آن می توان به ساخت اشیاء متناسب با کاربردهای مختلف اشاره کرد. طی چند سال گذشته با افزایش سطح پیچیدگی و کارآیی، چاپ سه ‌بعدی با روش های جدید برای ساخت قطعات محصولات متنوع و یا دستگاه ها برای طیف گسترده ای از صنایع، رواج یافته است. پرینترهای سه بعدی، قطعات و اشیاء را با روشی بسیار ارزان تر از روش سنتی ایجاد می کنند.

فرق بین حک و برش لیزری با چاپ سه بعدی فرق بین حک و برش لیزری با چاپ سه بعدی

با چاپ سه بعدی چه چیزهایی را می توانید بسازید؟ 

چاپ سه بعدی در زمینه های نظیر پزشکی، دندانپزشکی، طلا و جواهر، ماکت سازی، نمونه سازی،آموزش، مجسمه سازی، انیمیشن، صنعت بسیار کاربرد دارد. به عنوان نمونه، برند آدیداس از چاپ سه‌ بعدی برای ایجاد کفی سفارشی برای کفش استفاده کرده تا برای استفاده راحت تر باشد. نیروی دریایی ایالات متحده به تازگی بدنه شناور سه بعدی را برای وسایل نقلیه نظامی و به جهت استفاده در آینده به صورت سه بعدی چاپ کرده است. بعضی سازمان ها از چاپ سه بعدی برای ساخت قطعات هواپیما و فضاپیما استفاده می کنند، در حالی که برخی دیگر، از این فناوری برای ساخت ارزان تر قطعات برای مراقبت های بهداشتی و پروتز استفاده می نمایند.

حکاکی و برش لیزری

حکاکی با لیزر فرآیندی است که توسط آن پرتو لیزر قسمت هایی از سطح ماده را جدا می کند تا تصویری ایجاد شود که قابل مشاهده و قابل لمس باشد. لیزر با ایجاد حرارت بالا در حین حکاکی، باعث تبخیر مواد می شود. همچنین می توان پرتوی لیزر را طوری تنظیم کرد که مواد مختلفی مانند چوب، اکریلیک، چرم، چوب پنبه و غیره را برش بدهد.
امروزه از لیزر برای حکاکی روی محصولاتی مانند جواهرات، لوازم صنایع دستی، قلم، ابزار، کیف پول، ظروف شیشه ای قاب گوشی، آلات موسیقی و موارد دیگر استفاده می شود. رایج ترین کاربرد حکاکی لیزری برای شخصی سازی کالا توسط حک لیزری آرم، مارک یا نوشته می باشد. تمایل به شخصی سازی محصولات منجر به استفاده گسترده از حکاکی های لیزری شده است، این قابلیت روشی برای تهیه کالاهای منحصر به فرد برای عروسی، تولد، سالگرد و یا هدایای تبلیغاتی برای مناسبت های شرکتی ارائه می دهند. از آنجا که لیزرها قابلیت برش متریال های مختلف را دارند برای ایجاد نمونه های اولیه، مدل های معماری و موارد دیگر محبوبیت زیادی پیدا کرده اند.
اخیراً، حکاکی لیزری به بازاری بزرگی تبدیل شده که مورد توجه مشاغل صنعتی قرار گرفته است که از این فرآیند برای حکاکی شماره سریال، حک بارکد و کد ماتریس، لوگو و... استفاده می شود. حکاکی لیزر به عنوان روشی برای ایجاد امنیت بیشتر محصولات، قطعات و دستگاه ها است و باعث جلوگیری از کلاهبرداری شده و راهی آسان برای ردیابی محصولات می باشد.

حکاکی و برش لیزری حکاکی و برش لیزری

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر از صفحات زیر بازدید نمایید:

دیدگاه ها
0
ثبت دیدگاه