لطفا منتظر بمانید

با اصطلاحات لیزر آشنا شوید

16 اردیبهشت ، 1400
شرکت بین‌المللی پرسناژ
0 کامنت

چند اصطلاح استاندارد در صنعت لیزر وجود دارد که باید قبل از شروع کار با دستگاه برش لیزر بدانید. دو اصطلاح اول تفاوت بین دو نوع مختلف raster (شطرنجی) و vector (برداری) در طراحی است که دستگاه لیزر می تواند استفاده کند. Raster نوعی واسطه است که ممکن است هنگام استفاده از برنامه های طراحی مانند Photoshop و Illustrator اسم آن را شنیده باشید. Raster از مربع ها یا پیکسل های کوچک تشکیل شده است.
به تصاویر عکس با حداکثر میزان پیکسل فکر کنید. شما  می توانید Raster را تا اندازه ای مقیاس بندی کنید ، اما نمی توانید وضوح تصویر را افزایش دهید. شروع کار لیزرکاری با بهترین وضوح کیفیت تصویر می تواند نتایج حکاکی لیزری شما را بهبود بخشد. در تصاویر Raster هیچ گزینه ای به اسم enhance وجود ندارد. از طرف دیگر ، فایل های vector یا برداری مانند SVG ، EPS و DXF به راحتی مقیاس پذیر هستند زیرا گرافیک های ارائه شده به صورت خطوط یا مسیرهای ریاضی ذخیره می شوند. طراحی ها می توانند شامل داده های Raster و vector باشند. لازم نیست که طرح ها در فایل های جدا از هم باشند.

اصطلاحات برش لیزری

اصطلاحات برش لیزری

دستگاه لیزر می تواند در قدرت های مختلف برای کنترل میزان حذف مواد به منظور برشکاری، نور لیزر تولید نماید. همان طور که احتمالاً حدس زدید ، برش اصطلاح اصلی برای لیزرکاری به منظور سوزاندن کامل متریال است. برش لیزر معمولاً توسط فایل های برداری انجام می شود.

مطالب بیشتر ما را مطالعه کنید

حکاکی یا سوزاندن اصطلاحی برای استفاده از لیزر کم قدرت برای سوزاندن ضخامت سطح کمی از متریال می باشد. حکاکی لیزری معمولاً با فایل های Raster انجام می شود. از آنجا که پروژه شما می تواند شامل ترکیبی از برش لیزری و حکاکی لیزری در یک فایل باشد ، باید در فایل های طراحی مشخص شود که هر طرح مربوط به چه نوع لیزرکاری (برش یا حکاکی) می باشد.

kerf در دستگاه برش لیزری

kerf ابعاد قابل اندازه گیری متریال حذف شده توسط ابزار برش می باشد.

و در آخر ، هنگامی که پرتو از بین متریال عبور کرد ، فضای قابل اندازه گیری به نام kerf برای شما باقی می ماند. حتی لیزر دارای عرض قابل اندازه گیری است که می تواند بر چگونگی قرار گرفتن قطعات شما بر روی یکدیگر تأثیر بگذارد.

حکاکی لیزری

حکاکی لیزری

در برش لیزری ، برش کاملاً صاف و هموار نیست ، بنابراین در قسمت بالای متریال، فضای بیشتری نسبت به قسمت پایین خواهید داشت. برای متریال نازک  مانند کاغذ ، تشخیص Kerf با چشم غیر مسلح سخت و  یا غیرممکن خواهد بود. برای متریال های دارای ضخامت، Kerf بسیار آشکارتر می شود و باید در روند طراحی مورد توجه قرار گیرد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران
امتیاز کاربران برای این صفحه | امتیاز 5از 5 (از 51رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران