لطفا منتظر بمانید

تلاش محققان کشور برای توسعه کاربردهای صنعتی لیزر

19 تیر ، 1395
شرکت بین المللی پرسناژ
0 کامنت

دستگاه‌های برش لیزری که ما تولید کردیم، برای برش فلزات است و فناوری‌ و روش‎های موجود برای برش فلزات در ضخامت کم با این دستگاه قابل رقابت نیستند.

عضو هیات رییسه شرکت پرتو توان پردازش مواد تهران وابسته به مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران رشد کاربردهای صنعتی لیزر و تولید انواع نانو مواد را از زمینه فعالیت‌های این شرکت نام برد و اظهار داشت: با توجه به این که ایران از جمله کشورهای در حال توسعه است، انتظار می‌رود در آینده بازار چند هزار دستگاه لیزر صنعت رونق گیرد.
محمدجواد ترکمنی گسترش کاربردهای صنعتی لیزر را از اهداف تحقیقات این موسسه دانست و افزود: در راستای این اهداف بر روی طراحی و ساخت انواع لیزرهای توان پایین تا توان بالا پروژه‌های تحقیقاتی زیادی را به مرحله اجرا درآورده ایم.
وی تکنولوژی‌های لیزر را از پیشرفته‌ترین فناوری‌های دنیا دانست و اظهار کرد: به دلیل اعمال تحریم‌ها تکنولوژی‌های مربوط به لیزر را در اختیار کشورهایی چون ایران قرار نمی‌دهند و این امر باعث شده کشورهای صاحب این فناوری سودهای زیادی ببرند.
ترکمنی با تاکید بر این که به همین دلیل مرکز علوم و فنون لیزر از یک دهه قبل تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کرده است، ادامه داد: این شرکت بر روی طراحی و ساخت لیزرهای مورد نیاز کشور متمرکز شده است و امروزه جایگاه بالایی در سطوح مختلف توانی لیزر دارد.
عضو هیات رییسه شرکت پرتو توان پردازش مواد تهران، تمرکز اصلی فعالیت این شرکت را در حوزه‌های توسعه کاربردهای صنعتی لیزر نظیر جوشکاری، برشکاری، حکاکی و عملیات سطحی لیزری و سنتز انواع نانومواد توسط کندوپاش لیزری و سنجش خواص اپتیکی آنها دانست و ادامه داد: خدمات جوشکاری لیزری (Laser Welding)، انواع فولادهای همنام و غیر همنام تا ضخامت ۳ میلی‌متر و فلزات غیر آهنی از جمله خدمات این شرکت است.
وی پوشش کاری لیزری (Laser Cladding) و آلیاژ سازی سطوح فلزی توسط لیزر (Laser Surface Alloying)، خدمات مربوط به حکاکی کنده کاری و لیزری (Laser Marking) و برشکاری صنعتی توسط لیزر را از دیگر خدمات این شرکت دانش بنیان نام برد و یادآور شد: دستگاه‌های برش لیزری که ما تولید کردیم، برای برش فلزات است و فناوری‌ و روش‎های موجود برای برش فلزات در ضخامت کم با این دستگاه قابل رقابت نیستند.
ترکمنی مهمترین مزیت دستگاه لیزر تولید شده در کشور را خدمات پس از فروش و پشتیبانی آن ذکرکرد و ادامه داد: در صورتی که در نمونه‌‌های وارداتی اشکالاتی ایجاد شود، شرکت سازنده خدمات پشتیبانی ارائه نخواهد داد.
وی با اشاره به نیازهای کشور به دستگاه‌های لیزر، اظهار کرد: بر اساس آمارهای غیر رسمی حدود ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه لیزر صنعتی در کشور ترکیه در حال بهره برداری است و از آنجا که ایران در حال توسعه است، پیش بینی می‌شود که در سال‌های آینده با بازاری در حد چند هزار دستگاه‌های لیزر مواجه شویم.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران