لطفا منتظر بمانید

حکاکی لیزری پارچه

حکاکی لیزری پارچه امروزه از تکنولوژی لیزر در بسیاری از صنایع استفاده می‌ شود. توانایی ایجاد برش‌ های بسیار دقیق و حکاکی طرح های بی نظیر با این فناوری، موجب شده تا از لیزر در صنایعی مانند نساجی نیز استفاده شود. این روزها پارچه یکی از مواد محبوب برای حکاکی و برش توسط لیزر به شمار می آید. الیاف طبیعی یا پارچه های مصنوعی به خوبی توسط لیزر پردازش شده که عموما  نتایج فوق العاده ای به دست می آید. لبه های پارچه برش خورده با لیزر بسیار صاف و منظم بوده و بافت پارچه نیز از بین نمی رود. دقت و سرعت بالای لیزر باعث می شود تا کوچکترین طرح ها نیز به راحتی بر روی پارچه برش یا حک زده شوند. 
در ادامه به به برخی از پارچه های مناسب برای برش و حک لیزری اشاره می کنیم:
میکروفایبر
معمول ترین نوع میکرو فایبرها از پلی استر، پلی آمید (نایلون) و یا ترکیبی از این دو ماده ساخته شده اند. این پارچه در مقابل حک لیزری بسیار با دوام بوده و نتایج بی نظیری را به همراه دارد. با بالا بردن سرعت و توان پایین لیزر به راحتی می توان لایه های رویی پارچه را حکاکی کرده و طرح دلخواه را ایجاد کرد. برای جلوگیری از سوزاندن پارچه و از بین رفتن آن، توصیه ما به شما امتحان کردن روی قسمت کوچکی از پارچه و انتخاب درست تنظیمات دستگاه با توجه به نتایج می باشد. 
چرم طبیعی یا مصنوعی
چرم چه از نوع طبیعی باشد و یا مصنوعی، یکی از بهترین مواد برای حکاکی لیزری به شمار می رود. چرم حکاکی شده بسیار با ارزش بوده و این روزها بسیار پرطرفدار می باشد. انعطاف پذیری و دوام بالای چرم موجب شده تا انتخاب مناسبی برای برش و حک لیزری به شمار آید. 
پنبه
پارچه100% پنبه با بافت محکم یکی از الیاف مناسب حکاکی لیزری می باشد. طرح های ایجاد شده بر روی این نوع پارچه بسیار ظریف و زیبا خواهد بود. در واقع نوع بافت پارچه پنبه ای بسیار مهم می باشد. هر چه بافت این نوع پارچه محکم تر باشد نتایج زیباتری خواهیم داشت. بهتر است پیش از انجام حکاکی از قدرت پارچه پنبه ای و میزان تحمل آن در مقابل اشعه لیزر اطمینان حاصل کنیم. 

نکات و ترفندهای حکاکی لیزری پارچه
1.به طور کلی برای ایجاد طرح های زیبا بر روی انواع پارچه، بهتر است تا از قدرت پایین دستگاه لیزر استفاده کرده و در عوض سرعت حک و برش آن را بالا برد. این روش موجب بالا رفتن سرعت سوختن لایه رویی پارچه و تولید طرح هایی با کنتراست بالا می شود. 
2.از آن جا که فقط سطح رویی پارچه سوزانده می شود، حنما اطمینان حاصل کنید که تا از رزولوشن پایین دستگاه استفاده کنید تا حک عمیق نشود. 
3.برای نتایج بهتر توصیه می شود تا از پارچه هایی با بافت محکم استفاده شود. بافت شل پارچه در مقابل اشعه لیزر سوخته شده و قابل حکاکی نمی باشد. 
4.پارچه هایی که مناسب حکاکی لیزری نیستند عبارتند از: پارچه های حوله ای و پشمی. این نوع پارچه ها چون بافت محکمی ندارند به راحتی سوخته شده و از بین می روند. 

-حکاکی طرح و نوشته بر روی شال و روسری و …
-حکاکی بر روی پارچه های رومیزی تزئینی
-حکاکی لیزری  بر روی انواع البسه ( مانتو، پالتو، بارانی، کاپشن، پیراهن زنانه، پیراهن مردانه، کروات ، کت و شلوار)
-حکاکی بر روی انواع کلاه پارچه ای
-حکاکی لیزری بر روی انواع پرده
-برش و حکاکی انواع ملحفه و روبالشی
-با توجه به متمرکز بودن پرتوی لیزر و اثرگذاری آن بر روی نقاطی مشخص، برش و حکاکی دقیق و با کیفیت خواهد بود. 
-طرح های پیچیده که جزییات زیادی دارند نیز به راحتی بر روی پارچه قابل حک هستند. تنها کافی است تا طرح مورد نظرتان را در یک نرم افزار گرافیکی طراحی کرده و برای اجرا از طریق رایانه به دستگاه لیزر بفرستید. 
-با برقراری تنظیمات مناسب دستگاه لیزر، طرح ها با نهایت سرعت و دقت بر روی پارچه برش و حک خواهد خورد. 
-شاید یکی از مهم ترین مزایای استفاده از لیزر، راحتی استفاده از این دستگاه و هدر ندادن ماده اولیه باشد. لیزر با ایجاد برش های دقیق از هدر رفتن پارچه و یا از بین رفتن آن جلوگیری میکند. این در حالی است که استفاده از روش های دستی گاهی موجب آسیب دیدن و یا هدر رفتن پارچه می شود. 
-با توجه به انعطاف بالای دستگاه لیزر و امکان تغییر سریع تنظیمات آن، انواع پارچه به راحتی قابل برش و حکاکی هستند. در واقع، تغییر سریع تنظیمات این دستگاه شامل تغییر طول موج اشعه لیزر و قدرت آن برای انواع مختلف متریال می باشد. 
-با یه کارگیری دستگاه لیزر، نیازی به جوهر یا موادی از این قبیل برای ایجاد طرح بر روی پارچه نخواهد بود. در ضمن ماندگاری طرح ایجاد شده با لیزر به مراتب بیشتر از طراحی با جوهر خواهد بود. 
-یکی دیگر از مزایای برش و حکاکی لیزر عدم نیاز به قالب های یکسان و از پیش ساخته شده می باشد. به عبارتی همواره می توان انواع طرح های بدیع و جذاب را با استفاده از دستگاه لیزر بر روی انواع پارچه ایجاد کرد.